Які б складні часи не були, в історії людства з моменту появи держав важко знайти періоди, коли б не розвивалися дві сфери: економічна та військова. Цей взаємозв’язок триває вже кілька тисячоліть поспіль. І майже весь цей час люди, вимушені важко працювати задля того, щоб забезпечити себе та родини всім необхідним, шукали можливість відпочити та відволіктися від повсякденної праці. Одним з видів відпочинку завжди були азартні ігри. 

Історія азартних ігор нараховує понад 4 000 років. Перші письмові згадки про спортивні змагання, де були ставки на виграш з’являються у китайських джерелах приблизно 2 300 р до н.е. і стосуються кінських перегонів. Перші правила тоталізатора в Європі розроблені в Стародавній Греції ще в V ст. до н.е. А перші лотереї виникли в Стародавньому Римі у I ст. до н.е. 

З античних часів розвиток гемблінгу проходив досить строкато та, час від часу, досить складно через культурні та релігійні забобони насамперед, проте ринок азартних ігор ніколи не жалівсь на відсутність перспектив чи обмежені можливості до зростання. Тому досить дивними виглядають заяви, які періодично виникають у ЗМІ щодо того, що «весь потенціал гемблінгу в Україні вичерпано». Починаючи від середини 90-их років минулого століття, коли азартні ігри стали частиною господарської діяльності, що підлягає обов’язковому ліцензуванню і до 2009 року, коли було встановлено законодавчу заборону на гемблінг – легальний ринок азартних ігор лише зростав. Впродовж 2009-2020 рр, відповідно, досить непогано себе почував чорний ринок. А з кінця 2020 року й дотепер, попри війну, знов розпочався розвиток легального ринку азартних ігор, після того, як парламент ухвалив закон про легалізацію гемблінгу в Україні. 

Проте певні складнощі, які переслідували становлення та формування ринку азартних ігор в Європі за останні два тисячоліття не оминули й нашу країну. Так, зараз вони мають дещо іншу природу, але так само стоять на заваді послідовного та еволюційного розвитку легального гемблінгу. Зокрема, це наявна низка неузгодженостей норм чинного Податкового Кодексу та Закону України «Про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор». Насамперед мова йде про тлумачення визначень термінів, які мають різне змістовне наповнення і тому викликають певні юридичні колізії. Окрім того, до цього часу діють тимчасові норми щодо розміру ставок оподаткування, що так і не було замінено на постійні з три з половиною роки, що минули з початку реформи ринку азартних ігор.

Виправити цю ситуацію можна досить оперативно та без зайвих зусиль, оскільки переважна більшість існуючих негараздів вирішується через ухвалення парламентом законопроєкту №2713-д, що вже більш ніж два роки тому пройшов перше читання і очікує на розгляд у другому та затвердження в цілому. 

Але існує і ще одна проблема, пов’язана із особливим становищем лотерей в Україні які дивним чином не є азартними іграми, а їх проведення регулюється спеціальним законом! Це дозволило лотерейникам не тільки спокійно пережити часи заборони легального гемблінгу, але й зараз не перейматися виконанням норм та правил. 

Вважаю, що реформа легалізації гемблінгу не буде закінчена, доки лотереї на законодавчому рівні не будуть визнані азартною грою. На одному ринку не може існувати дві групи господарюючих суб’єктів, які працюють за різними правилами. І не просто за різними, а в умовах, коли одна група має дотримуватися жорстких обмежень, які накладає держава на форми ведення бізнесу – в іншої є величезна конкурентна перевага через відсутність такої необхідності.

Як слушно зазначив голова КРАІЛ Іван Рудий: «…до лотерей потрібно підходити таким же чином, як і до грального бізнесу.  Тобто не потрібно створювати якісь конкурси, умови і так далі. Вимоги мають бути подібними до вимог гральних операторів. Подаєш документи, купуєш ліцензію, ведеш свою діяльність. І ціна має бути відповідною. І лотереї мають займатися виключно лотереями».

Тож м’яч на полі парламентарів і саме вони зараз можуть як розширити потенціал розвитку легального гемблінгу в Україні, так і пригнітити цей процес, відтермінувавши розгляд та ухвалення необхідних законопроєктів. Сподіваюсь, що обрано буде саме курс на розвиток. 

З історичного погляду, азартні ігри завжди були частиною культури та суспільства. Вони надавали людям можливість відпочити та відволіктися від повсякденних турбот і напруження. Незважаючи на культурні та релігійні забобони, азартні ігри ніколи не зупинялися у своєму розвитку. В Україні законодавчі обмеження та заборони на гемблінг призвели лише до розквіту чорного ринку, але останні роки показують позитивні зміни, які сприяють розвитку легального гемблінгу.

Проте, нинішній ринок азартних ігор в Україні зіткнувся з рядом проблем, які гальмують його еволюцію. Одна з головних проблем – це неузгодженості між нормами Податкового Кодексу та закону “Про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор”. Різні тлумачення визначень та тимчасові норми оподаткування ставок створюють правові колізії та несигурність для бізнесу.

Щоб виправити цю ситуацію, необхідно прийняти законопроєкт №2713-д, який вже проходить процедури розгляду в парламенті. Цей законопроєкт вирішує багато існуючих проблем і надає правовий фундамент для розвитку легального гемблінгу в Україні.

Також, важливо зазначити, що в Україні лотереї досі не вважаються азартними іграми та підлягають окремому законодавству. Це створює нерівні умови для гравців на ринку та порушує принцип рівності. Визнання лотерей азартними іграми та включення їх під загальне законодавство є необхідним для стабільного та рівномірного розвитку ринку.

Загальною метою реформи легалізації гемблінгу в Україні повинно бути створення рівних умов для всіх гравців на ринку та розвиток цього сектору. Парламентарі мають важливу роль у прийнятті та розгляді необхідних законопроєктів, що визначатимуть майбутнє гемблінгу в Україні. Я сподіваюся, що вони зрозуміють важливість цього сектору та оберуть шлях розвитку та модернізації, що визначить подальше посилення конкурентоспроможності України та забезпечить більший потік інвестицій у цей сектор.

Джерело: ukranews.com

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Попередній допис Частоту в Рівному отримала «Сфера ФМ», а в Івано-Франківську — «Радіо М»
Наступний пост Росіяни просунулися поблизу Бердичів, наступ триває: карта бойових дій 12 квітня
WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE